Te használod a dekompressziót, hogy gerinced porckorongjai megőrizzék egészségüket?
Érdekesség:
- A porcok a fascia hálózat részei, úgy mint az inak, szalagok, kötőszövetek
- Nem szövik át őket vérekek, így tápanyagellátásuk nehézkes és lassan is gyógyulnak
De akkor hogyan tarthatjuk karban a porcokat?
Anyagcseréjük, – nagyon röviden – úgy működik, hogy terhelés (pl: nyomás) hatására kipréselődik az ízületi folyadék egy része a külső szövetek közé. Ott már érintkezik vér, nyirok hálózattal és képes “megtelni” tápanyaggal.
Pihenéskor vagy megnyúlás alatt (dekompresszió) visszaáramlik (visszaszívódik) az ízületi folyadék, sőt extra víz is és a porc tud regenerálódni, és frissen marad az ízületi folyadék is.
A legtöbb ízületünk mozgás-pihenés kombinációjában egyszerűen képes ezt megugrani, a gerincünk problémásabb, hisz rá egész nap hat a gravitáció, és még fekvő helyzetben sem szűnik meg teljesen, szóval az alvás itt nem segít. 🙂
Jó hír, hogy mint a videóban is látszik és később ki fogom fejteni, nem kell milliós eszköz, meg tonnányi idő, hogy tegyél egy keveset a gerincedért.
A dekompresszió egy fontos, – talán nélkülözhetetlen – része a gerinc egészségének. Amikor állunk akkor nehezedik úgymond 100%-os kompresszió a gerincre, ez a gravitációból fakad és a csigolyákat nyomja egymáshoz. Ebből fakadóan kipréselődik a porcot körülvevő folyadék egy része.
Amikor ülünk (ezért is nem széken ülésre lettünk kitalálva) még nagyobb az összenyomó erő.Azonban, ha dekompresszáljuk, ez a folyadék vissza is szívódik, és már tápanyagban gazdag add, ugyani s a külső szövetekből fel tudott szívni folyadékot, és tápanyagokat.
Az öregedéssel együtt a porckorongok víztartalma nagy fokban csökken. Ezzel magyarázható, hogy az idős emberek eredeti testmagasságukból akár 5-10 cm-t is elveszíthetnek. (a porckorongok magassága csökken). Ugyanakkor a porckorong sérv előfordulása is drasztikusan csökken időskorra, mivel a belső kocsonyás anyag kiszárad, nem tud kitüremkedni olyan könnyen, mint fiatalkorban.
A legegyszerűbb technika a gerinc dekompressziójára a denevérpad. Kiválóan dekompresszálja a gerincet, de szokni kell a bokára nehedő húzóerőket, ugyanis a boka nem erre van kitalálva. Emellett magas vérnyomás, szív- és érrendszeri problémák esetén inkább ne használjuk.
Mutatok 4 lehetséges módot amivel hétköznapi helyzetekben, módokon dekompresszálhatjuk gerincünket.
Nyújtott karú függés rúdon
Klasszikus gyakorlat. Mi a nehézség vele, amellett hogy nem árt egy rúd?
A legtöbb embernél nincs meg a fogáserő ahhoz, hogy elegendő ideig tartsa, mielőtt a gerinccel bármi történne, el kell engedni a rudat.
A másik probléma, hogy a széles hátizom felemelt kar esetén megnyúlik, és mivel az eredési pontjai között vannak bordák, széles ágyéki pólya, gerinccsigolyák, így gyakorlatilag amíg ez az izom nem nyúlik meg- lazul el, addig a gerinc nem tud dekompresszálódni megfelelően, egész egyszerűen, mert az izom “tartja”. Emellett ez az izom az emberek többségénél rövidült is, szóval ennél a mozdulatnál a széles hátizmot nyújtjuk, mintsem a gerincet dekompresszáljuk.
Nyújtott karú támasz párhuzamos korláton (tolódzkodás kiinduló helyzete)
Tudományosan hangzik a gimnasztikai neve, de otthon is elvégezhető, kb a konyhapulton. 🙂 Előnye a függéssel szemben, hogy a széles hátizom nem nyúlik, így a gerinc szabadon tud “lógni”, nyúlni. A másik, hogy támasz helyzetben a legtöbb ember több ideig tud maradni, tény, hogy a csuklót elő kell készíteni.
Emellett a nyaki szakasz nem tud dekompresszálódni sem itt, sem a függeszkedésnél
Törzshajlítás zárt/terpeszállásban
Klasszikus “előrehajlás”.
Probléma, a legtöbb embernek a hamstring complex izomcsoportja, illetve a teljes hátsó vonal annyira rövid/merev, hogy nem tud annyira előre hajolni, hogy a gerinc el tudjon kezdeni dekompresszálódni.
Előnye, hogy ha elérjük azt a szintű előhajlási szöget, akkor a teljes gerincszakasz szépen tud dekompresszálódni. Több oldalról lehet hallani, hogy mivel a gerinc flexióban van, így a csigolyák esetén történik egy “kitüremkedés” a porckorong részéről
És az ultimate gyakorlat, aminek nem tudom a gimnasztikai nevét… 🙂
Szinte bármennyi ideig tartható. Teljes gerinc dekompresszálódik. Akinek magas vérnyomás, szív és érrendszeri betegsége van nem ajánlott.
A derék és geringfájdalmak esetén a dekompresszió lehet az a megoldás, ami – sokszor inkább káros- nyújtási technikákkal szemben enyhíthet, és segíthet a porc regenerációjában.