Kávészünet
March 2, 2024
NagyAttila

Koffein: Nem csak stimuláns, hanem megerősít bizonyos szokásokat

Növeli a dopamin mennyiségét és csökkenti adenozin mennyiségét a testedben

Étkezés előtt javítja a teljesítményt

Reggel várj 90-120 percet a kávézással, hogy elkerüld a délutáni kómát.

A Kávé: Több, Mint Ital – Életstílus

Amikor este lefekszem, gyakran eszembe jut a másnap reggeli kávé. Fantazmagóriám talán egyfajta szerelmes addikció, de korántsem vagyok ezzel egyedül.

A kávé az emberiség egyik legősibb társasági itala, mely évszázadok óta kíséri az emberi történelmet, változatos kultúrákban és civilizációkban. De vajon miért van ez az erős vonzalom a kávé iránt? Mit ad nekünk a kávé, amit más nem?

A következő írásban a teljesség igénye nélkül gorcsó alá vesszük a kávét.

A Kávé Élettani hatásai


A kávé pozitív hatásainak tudományos vizsgálata rámutat, hogy a koffein – a kávé egyik fő összetevője – jelentős hatással van a központi idegrendszerre. A koffein blokkolja az adenozin receptorokat, ami az éberség növekedéséhez és az álmosság csökkenéséhez vezet (Fredholm BB, et al., 1999).

Emellett a kávé antioxidánsokban és fenol vegyületekben gazdag, melyek jótékony hatással vannak a szervezet gyulladás szintjére és csökkentik számos betegség kockázatát. Az egyik fő antioxidánsa, a klorogénsav jelentős mértékben hozzájárul a szabad gyökök semlegesítéséhez, amelyek káros hatással lehetnek a sejtekre és elősegíthetik a krónikus betegségek kialakulását, mint a 2-es típusú cukorbetegség. (Vitaglione, P., et al., 2019).

Ezek a tulajdonságok összességében nehéz nem elhinni, miért álmodozik a testem a reggeli kávéról.

Kávé és Kardiovaszkuláris Egészség


A legújabb kutatások megcáfolják a korábbi feltételezéseket, melyek szerint a kávé káros lenne a szív- és érrendszerre. Kenneth Fung és munkatársai kutatása kimutatta, hogy nincs jelentős különbség az érfalak rugalmasságában a különböző mennyiségű kávé fogyasztók között (Fung, K., et al., 2019). Sőt rendszeres kávéfogyasztás esetén csökkenhet a magas vérnyomás és a szívbetegségek kockázata (2018; Rodríguez-Artalejo és mtsi.)

Röviden ez azt jelenti, hogy mértékkel fogyasztott kávé segít a magas vérnyomás leküzdésében.

Kávé és fizikai teljesítmény

A kávé jelentősen javíthatja a fizikai teljesítményt is, különösen a zsírégetés és az állóképesség terén.

A koffein stimulálja a zsírsavak felszabadulását a zsírszövetekből, ami több üzemanyagot biztosít a fizikai aktivitás során. A koffein fogyasztása növeli az állóképességet és csökkenti a fáradtság érzetét (blokkolt adenozin receptorok) edzés során, lehetővé téve a sportolók számára, hogy hosszabb ideig és hatékonyabban tudjanak teljesíteni. (Graham, T. E., et al., 2018). Illetve szeretném kiemelni, hogy éhgyomorra történő kávéfogyasztás, szignifikánsan emeli a koncentrációt és fizikai teljesítményt.

Kávé és a mentális teljesítmény

A koffein serkenti a gondolkodásért felelős dopamin receptorok számát és annak kibocsátását így javítva a figyelmet és a koncentrációs képességet. Egy tanulmány, amely az idősebb felnőttek kognitív hanyatlását vizsgálta, arra a következtetésre jutott, hogy a napi rendszerességgel kávét fogyasztó személyek jobban teljesítettek a kognitív teszteken, mint azok, akik ritkán vagy soha nem ittak kávét (Santos, C., et al., 2020).

A kávé egy fekete olaj, agyunk csapágyain.

A Kávé Kulturális és Szociális Szerepe


A kávé nem csak fizikai és pszichológiai hatásokkal bír, hanem mély kulturális és társadalmi jelentőséggel is rendelkezik. A kávéfogyasztás rituáléja, legyen szó egy csendes reggeli pillanatról vagy baráti összejövetelekről, erősíti a közösségi kapcsolatokat, így szerotonin és oxitocin szabadul fel, segítve a teljesség és hovatartozás megélését. (Ezen hormonok felszabadulása minden közösségi aktivitásnál jelen vannak).

A kávé így válik az életünk szerves részévé, segítve a napindítást és az összeköttetés megteremtését másokkal.

A Kávé időzítése


A kávéfogyasztás időzítése kulcsfontosságú szerepet játszik abban, hogy hogyan érezzük magunkat napközben és hogyan pihenünk éjszaka. A koffein, ahogy írtuk, blokkolja az adenozin-t, egy a természetben és bennünk is megtalálható szerves vegyületet, ami álmosságot okoz. Reggel kortizollal együtt jelen van a testünkben és ha nem hagyjuk kiürülni, akkor délután visszatér a szervezetünkbe.
Tehát a kávé nem energiát ad, hanem csak kölcsönzi azt, módosítva az adenozin felszabadulásának idejét.
Kerüld a koffein fogyasztást reggel legalább 1 órán keresztül ébredés után, hogy esélyt adj a szervezetnek optimalizálni!
Szintén kerüld a fogyasztását a lefekvés előtti 10- 12 órában, mert negatív hatással lehet az alvásra.

A kávé és én

Ahogy átlépjük a tudományos kutatások birodalmát, amelyek a kávé jótékony hatásait tárgyalják, az ember már csak azért is inna egy kávét, mert 10 ből 8 fogorvos ezt ajánlotta.

Valóban, a kávé mellett szóló érvek bősége magával ragadó. De van egy személyes okom is, ami miatt a kávé mellett teszem le a voksomat, és talán ez a legfőbb indokom.
Addiktív személy vagyok. Ha valamibe belekezdek, azt a végletekig űzöm. Ez a függőségem és maximalizmusom egyszerre jelent áldást és átkot. Soha nem adom fel, tovább megyek, mint amennyire szükséges, de ez sajnos a péksütemények fogyasztása során is igaz. Ekkor elveszítem kontrollt a “soha nem adom fel” mentalitásom miatt, az egészségem és céljaim kerülnek veszélybe.
Azonban a kávé az a ritka kivétel, amelynek köszönhetően úgy érzem, az addikcióm és az egészségem is harmóniában van. ( Délután 2 után nem iszok egy kortyot se, így segítve az alvási higiéniám).

Itt is, mint mindenben, a mértékletesség a kulcs. Míg a cukor esetében szinte lehetetlen az önkontroll – képes lennék bankot rabolni egy csomag Haribo gumicukorért a késő esti órákban –, a kávéért még reggel sem nyúlnék a fegyverem után.
Számomra a kávé a tökéletes egyensúlyt jelenti az egészség és a dopaminért kiáltó agyam között.
A kávé nem csak egy ital számomra, hanem egy szövetséges a mindennapokban, egy finom módja annak, hogy kielégítsem az addikcióimat anélkül, hogy az egészségemet kockáztatnám. Így hát, miközben a tudomány továbbra is kutatja a kávé rejtélyes hatásait, én már megtaláltam a saját titkos receptemet: egy csésze kávé, hogy megőrizzem az egészségem és a belső békémet.

Összegzés

A kávé, mint évszázadok óta kedvelt ital, nem csupán az éberséget és a koncentrációt növeli, hanem számos egészségügyi előnnyel is jár. A koffein pozitív hatásai mellett a kávé bioaktív összetevői is hozzájárulnak a krónikus betegségek kockázatának csökkentéséhez, a mentális funkciók javításához és az általános jóléthez.

Fontos azonban a mértékletesség és az egyéni tolerancia figyelembe vétele, hogy a kávéfogyasztás valóban pozitív hatással legyen az életünkre. A kávé így nem csak egy ital, hanem egy életstílus, amely ötvözi az élvezetet az egészséggel, és ha ismerjük és értjük a müködését, meggazdagít.

Így a kávé sokkal több, mint csak egy ital. Egy kulturális ikon, egy társasági jelenség, egy tudományos csoda, és számomra egy személyes menedék. Tökéletes egyensúly a hétköznapi hajszában, ahol az addikció és az egészség kézen fogva járhat. Így hát, töltsük újra a csészénket, és koccintsunk a kávé által kínált végtelen lehetőségekre!